2013 m. rugpjūčio 30 d., penktadienis

Naminiai itališki makaronai su vištienos ragù

Ar teko kada patiems gaminti makaronus? Jei ne, tai tikrai verta pabandyti, nes švieži makaronai turi visai kitokį skonį; o ir daryti juos labai smagu. Visiems žinoma, kad geriausius makaronus pasaulyje gamina italai. Tai jų išradimas. Ir mes darykim taip, kaip daro italai - kodėl gi retkarčiais nepažaidus.

Šią vasarą  Lietuvoje viešėjo malonus vaikinas, gimęs ir užaugęs Italijoje, ir mielai pamokė mus, kaip pasigaminti makaronus fusilli. Visą laiką maniau, kad fusilli - tai spiraliniai makaronai. Pasirodo, nebūtinai. Jie gali būti ir tuščiaviduriai susukti vamzdeliai. Pavadinimas kilęs iš itališko žodžio fuso, kuris reiškia "verpstas" ar " ašis".  Taigi, pietų Italijoje šitie makaronai ir vadinami fusilli, tačiau kai kuriose kitose pietų Italijos vietovėse dar vadinami ferrato ( pavadinimas kilęs nuo žodžio fero- geležis; taigi,  ferrato reiškia "pagamintas iš geležies").

Prieš pradedant makaronų gamybą, reikėtų pasirūpinti padažu. Mums svečias pagamino vištienos ragù. Na, o kaip jį gaminti? Visų pirma, puode su alyvuogių aliejumi apkepinti supjaustytą svogūną bei sutarkuotą morką. Tada sudėti vištienos gabaliukus (geriau, kad mėsa būtų su kauliukais, nes padažo skonis bus geresnis) bei supilti indelį savo sultyse konservuotų pomidorų. Viską išmaišyti, uždengti ir troškinti ant silpnos ugnies, kol gaminsim makaronus (1- 1,5 val.).



Taigi, kaip mes gaminsim tuos makaronus? Visų pirma reikia suskaičiuoti valgytojus. Mat kiek žmonių, tiek reikės ir kiaušinių: ne paprastų, o naminių. Mūsų italiukas negalėjo atsidžiaugti naminių kiaušinių skoniu. O miltų vienam kiaušiniui reikia tiek, kiek telpa į suglaustus delnus:

Taigi, ingredientai patys paprasčiausi, tačiau reikia susirasti didelę lentą gruoblėtu paviršiumi bei šiurkštų strypelį (2 - 3  mm skersmens), ant kurio suksim makaronus. Glotnus darbastalis netiks, nes tešla slys ir darbas strigs.

1. Ant lentos suberti miltus, o vidury padaryti duobutę, į kurią reikia įkulti kiaušinius. Po truputį kiaušinius sumaišyti su miltais:

    

2. Baigiant minkyti tešlą, įpilti truputėlį vandens. Tešla turi būti kieta, vandens reikės tik šaukšto ar šiek tiek daugiau. Labai svarbu neįpilti per daug vandens, nes per minkšta tešla prilips prie metalo ir nieko nesigaus. Suminkytą tešlą apdengti ir padėti pusvalandžiui pailsėti.

3. Atgnybti gabalą tešlos ir rankomis suvolioti į ploną volelį. Supjaustyti. Kokio ilgio bus tešlos gabaliukai, tokius ir turėsime makaronus. Svarbu, kad makaronai būtų vienodo storio. Jei bus per stori - bus kietoki, ne tokie skanūs. 


4. O toliau prasideda pats smagumas - makaronų susukimas ant strypelio, kad vidury gautųsi tuštuma.
Taigi, strypelį uždedame išilgai ant vidurio. Rankas ištiestais pirštais uždėti ant viršaus ir paridenti strypelį. Pats įdomiausias momentas! Tešla apsivynioja aplink strypelį. Belieka ją nuimti ir turime tuščiavidurį makaroną vardu fusilli.



Jei tešla nėra per minkšta, ir ją greitu judesiu vienu impulsu apvyniosim apie strypelį, makaroną nuimti bus visai paprasta. Vyniojant tešlą ant strypelio negalima per daug spausti tešlos -  pirštų antspaudų neturėtų matytis. Teisingai vyniojant ir per daug nespaudžiant tešlos, makaronas turėtų lengvai nusiimti nuo strypelio. Jeigu sunku tai padaryti, reiškia per daug spaudžiat ar per daug kartų sukiojat strypeli.. O kiek džiaugsmo, jei pavyksta padaryti tobulą makaroną!


5. Padarytus makaronus suberti į pasūdytą, smagiai burbuliuojantį verdantį vandenį. Vandens turi būti daug. Kai tik atsiras putos, makaronai savaime pradės kilti į paviršių. Tada pavirinti dar 1 minutę (maximum 2 min., jei storesnė tešla) ir tada juos nukošti. Patartina paragauti ir patikrinti ar makaronai išvirę. Jei makaronai pervirs ir bus ištižę -  irgi negerai. Nukošus makaronus, pasilikti truputėlį vandens, kuriame jie virė, nes gali  reikėti praskiesti padažą. Skaniau, kai padažas skystesnis.  Atvėsdami makaronui sutraukia vandenį ir tada palieka per sausi.




6. Bebaigiant troškintis padažui, jį paragauti. Įdėti druskos, pagardinti pipirais .Mėsos gabaliukus sudėti į atskirą dubenį, o išvirusius ir nukoštus makaronus sukratyti į padažą. Taisyklė: makaronai eina pas padažą, o ne padažas pas makaronus. Sumaišyti padažą su makaronais, dėti į lėkštes. Ant viršaus užsibarstyti tarkuoto Parmos sūrio (parmezano) arba nė kiek ne prastesnio Telšių "Džiugo". Įsidėti mėsos gabaliukų. Nereikia nė į Italiją važiuoti.

O čia savarankiškai pagaminti makaronai, praėjus mėnesiui po pamokos:


Vaizdai iš Italijos:





2013 m. rugpjūčio 13 d., antradienis

Cukinijų kepsneliai

Labai mėgstu cukinijas. Tai nuostabi daržovė, tinkanti viskam. Galima daryti švelnias salotas, kepti orkaitėje su džiūvėsėliais, kepti blynus, kepsnius. Tai puikus garnyras prie mėsos, paskanina troškinius, omletus, galima kepti pyragus ir t.t.

Šie cukinijų kepsneliai - tai šios vasaros atradimas. Nuo vaikystės mama kepdavo blynus su cukinijomis. Čia irgi blynai, bet ne saldūs ir tik su trupučiu miltų. Labai tinka česnakinis padažas.

Produktai dviem porcijoms:
  • 400 g jaunų cukinijų
  • 2 šaukštai miltų
  • žiupsnis druskos, pipirų
  • 1 kiaušinis
  • 0,5 a.š. kmynų
  • 0,5 a.š. kepimo miltelių
1. Cukinija sutarkuoti burokine tarka ir gerai nusunkti. Čia pagrindinė recepto sąlyga. Antraip, kepsniai bus pažliugę, sutižę. O nusunkti geriausiai per marlę. Jei prieš tai subersime druską ir luktelėsim minutę, sultys greičiau atsiskirs. Bet galima jas išspausti ir ką tik sutarkuotas. Susidarys stiklinėlė sulčių, o tas sultis derėtų išgerti prieš valgį. Jos mažina stresą, ramina nervus, yra švelnaus skonio.

2. Į išsunktas cukinijas įmaišyti visus likusius produktus. Sumaišyti.

3. Keptuvėje įkaitinti aliejų ir dėti kepsnelius. Kepti ant vidutinės ugnies, kol kepsneliai gražiai apskrus.

O padažui reikia 1 šaukšo grietinės, 1 šaukšto majonezo, sutrintos česnako skiltelės, druskos, pipirų, trupučio citrinos sulčių. Viską sumaišyti.

2013 m. rugpjūčio 2 d., penktadienis

Marinuotos šparaginės pupelės

Patikimas, ne kartą išbandytas marinato receptas šparaginėms pupelėms. Beje, skonis gal priklauso ir nuo pupelių rūšies. Tamsiai žalios skanesnės už šviesiąsias, bent jau mums...Puikiai tinka prie mėsos patiekalų. Daug geriau negu kokie agurkai. Kai pirmą kartą prieš keletą metų sesuo pavaišino pupelėmis pagal šį receptą, tai buvo:" Mmmm....kaip skanu..." Dukra, kuri nevalgo jokių konservų irgi buvo sužavėta.

Marinato receptas:
  • 1 l vandens
  • 1 valg. šaukštas druskos
  • 4 valg. šaukštai cukraus
  • 0,5 stiklinės 9% stiprumo acto
  • 3 lauro lapeliai
  • keletas kalendros grūdelių
  • krapas
Marinatui užvirinti vandenį, sudėti druską, cukrų, visus prieskonius, supilti actą ir pavirinti 1 - 2 min.

Jaunas, neperaugusias pupeles nuplauti, nupjaustyti galiukus ir sudėti į verdantį vandenį. Pavirinti ne ilgiau kaip 3 min. Išgriebti ir sudėti į švarius, orkaitėje iškaitintus stiklainius. Užpilti marinatu. Ant stiklainių uždėti dangtelius, bet jų neužsukti. Stiklainius dėti į puodą su vandeniu ir pasterizuoti 20 min. 80 C temperatūroje. Užsukti dangtelius.


2013 m. rugpjūčio 1 d., ketvirtadienis

Vaflių pertepimas su želė


Nepasakyčiau, kad mėgsti vaflius. Pirkinių krepšy jie - itin retas svečias. Bet pagal šį receptą sutepti vafliai labai skanūs. Gaminau juos dukart iš eilės. Ir ateity jų neatsisakysiu. Receptą radau Sonatinos receptuose.

 Reikalingi produktai:
  • 250 g sviesto
  • 165 g cukraus
  • 1 kiaušinis
  • 240 g grietinės
  • 1 pakelis mėgiamo skonio želė
  • 6 vaflių lakštai (28 x 32 cm)
 Darbo eiga:
1. Sviestą supjaustyti gabaliukais, sudėti į puodą, suberti cukrų ir maišant kaitinti, kol ištirps. Tada sudėti grietinę, suberti želė, įkulti kiaušinį. Mišinį kaitinti ant silpnos ugnies 5 min., nuolat plakant šluotele.

2. Palaukti, kol masė visiškai atauš. Žinoma, galima pagreitinti procesą, atvėsinant šaltame vandeny. Masė turi beveik stingti. tada ji nenuvarvės nuo lakštų; be to, jie mažiau sudrėks.

3. Vaflius sutepti, būtinai paslėgti ir padėti į šaldytuvą kelioms valandoms.

Recepte tiksliai apskaičiuoti kiekiai. Įdaro nei per daug, nei per mažai. Beje, želė reikėtų rinktis geltonos spalvos, nes sutepti vafliai bus gražesnės spalvos. Kai dariau su braškių skonio želė, spalva išėjo murzina. Nesunkus geras receptas.


2013 m. liepos 31 d., trečiadienis

Pyragas su avietėmis

Labai skanus pyragas, kurį galima kepti ne tik su uogomis, bet ir obuoliais, kriaušėmis ar kitokiais vaisiais. Pyragas bus ypač gražios spalvos, jei bus kepamas naudojant naminius kiaušinius.

Reikalingi produktai:
  • 6 dideli kiaušiniai
  • 2 stiklinės cukraus
  • 1 stiklinė alyvuogių aliejaus
  • 1 a.š. vanilinio cukraus
  • 2 stiklinės miltų 405 D
  • 1 a.š. uogų
  • sauja aviečių
Darbo eiga:

1. Kiaušinių trynius atskirti ir iki baltumo ištrinti su cukrumi. Supilti aliejų. Išmaišyti.

2. Atskirai išplakti baltymus su žiupsneliu druskos. Mama taip išmokė, kad į visus pyragus jos reikia truputį įdėti, kad skonis būtų išraiškingesnis.

3. Išsijoti miltus bei kepimo miltelius ir juos sumaišyti.

4. Į trynius sudėti vanilinį cukrų bei juos sumaišyti su baltymais.

5. Supilti miltus ir išmaišyti tešlą.

6. Tešlą supilti į kepimo skardą. (Kepiau 25cm x 25 cm atsegamoje skardoje).

7. Ant viršaus išdėlioti avietes. Uogų nereikia labai daug, kad pyragas per daug nesudrėktų.

8. Kepti iš anksto įkaitintoje iki 180 C orkaitėje maždaug 50 min. Iškepusį pyragą atvėsinti ant grotelių ir apibarstyti cukraus pudra.


2013 m. liepos 29 d., pirmadienis

Sausainiai su šokoladu

  • 1 šaukštas tirpios kavos
  • 1 šaukštas verdančio vandens
  • 220 g sviesto
  • 140 g miltinio cukraus
  • 1 a. šaukštelis vanilės ekstrakto
  • 450 g miltų
  • 120 g šokolado gabaliukų
Darbo eiga:

1. Kavą užplikyti verdančiu vandeniu. (kaip nurodyta, reikia tik 1 šaukšto vandens).

2. Sviestą iki purumo išsukti su cukrumi. Įmaišyti vanilę ir kavą. Tada suberti miltus. Minkyti rankomis, kol miltai sudrėks. Kadangi drėgmės labai mažai, šis mišinys į tešlą nepavirs. Bet viskas čia gerai, taip ir turi būti. Pabaigoje atsargiai įmaišyti šokolado gabaliukus.

3. Visus šiuos trupinius sudėti į plastikinį maišelį, kurio dydis maždaug 23 x 27 cm. Puiku, jeigu maišelis užsegamas. Jei ne - vieną galą kruopščiai užlenkti ir tešlą iškočioti. Gausis stačiakampis lakštas :

4. Mažiausiai 2 valandoms padėti į šaldytuvą.

5. Išėmus iš šaldytuvo, atsargiai nuimti maišelį ir visą lakštą dėti į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi. Liniuotės pagalba sausainius supjaustyti kvadratėlias 4 cm x 4 cm.

6. Kepti iki 180 C įkaitintoje orkaitėje apie 20 min.

Tai labai skanūs, šokoladu ir kava kvepiantys sausainiai. Įgudus, juos pagaminti vieni niekai.



Kaprio salotos (Insalata Caprese)



Sako, kad kažkada Italijoje lankėsi Egipto karalius Farukas (Farooq), ir jis buvo pavaišintas šiomis puikiomis salotomis. Nuo tada jos taip ir išpopuliarėjo.  Balta, žalia, raudona - tai Italijos vėliavos spalvos, tai tikras itališkas skonis: saulėje įkaitęs pomidoras, šviežia buivolių pieno mozzarella bei kvapnus baziliko lapelis. Na, kas be ko...dar tiršto alyvuogių aliejaus šlakelis... druskos, pipirų pagal skonį. Tikra vasara lėkštėje.

Na, buivolių mozzarellos gal ir ne visada rasim. Tiks ir Vilkyškių.

2013 m. vasario 14 d., ketvirtadienis

Keksiukai arba/ir keksas su migdolais


Tai senas geras kekso receptas su turininga šeimos istorija, puikiai tinkantis ir keksiukams. Skaičuojantiems kalorijas teks sprukti, nes čia reikės ir sviesto, ir grietinės, ir kaloringų riešutų. Na, bet smaguriams - tai pats tas, būtent tai, ko reikia.

Reikalingi produktai:
  • 5 kiaušiniai
  • 2 stiklinės cukraus
  • 300 g grietinės
  • 200 g sviesto
  • 1 citrinos nutarkuota žievelė bei išspaustos sultys
  • 400 ml miltų
  • 2 a.š. kepimo miltelių
  • 100 g džiovintų abrikosų
  • 2 saujos traiškytų migdolų
  • 2 v.š. kakavos

Darbo eiga:

1.Kiaušinių trynius gerai sutrinti su cukrumi, supilti ištirpintą (nekarštą) sviestą, sudėti grietinę, citrinos žievelę, supilti citrinos sultis. Viską gerai išmaišyti.

2. Baltymus išplakti atskirai iki standžių putų. Įmaišyti į trynių masę.

3. Miltus sumaišyti su kepimo milteliais ir įmaišyti į tešlą.

4. Atskirti vieną trečdalį tešlos ir į jį įmaišyti kakavos miltelius.

5. Į kitą tešlos dalį sudėti iš anksto paruoštus abrikosus bei migdolus. Taigi, abrikosus kruopščiai nuplauti, nusausinti ir supjaustyti mažais gabaliukais, o nuplautus migdolus sutraiškyti dideliu peiliu, pasidėjus juos ant medinės lentelės. Kad vaisiai nenugrimztų į dugną, prieš dedant į tešlą juos truputį pamiltuoti.

6. Tešlą sukrėsti į kekso formą ar keksiukų formeles sluoksniais,t.y., maišant šviesią ir tamsią tešlos dalis.

7. Keksiukus kepti maždaug 30 min. iki 180 C įkaitintoje orkaitėje, o dideliam keksui iškepti prireiks 50 min.


Šiam keksui galima naudoti ir kitus džiovintus vaisius ar riešutus, bet abrikosų ir migdolų mišinys - tiesiog tobulas. Abrikosai turi ne tik gražią gintarinę spalvą bet ir puikų rūgštoką skonį.


2013 m. sausio 21 d., pirmadienis

Duonelė su džiovintais pomidorais ir feta


Tikrai skanus kepinys, akimirksniu sušveičiamas, ypač patinka vaikams.Gal nėra pats sveikiausias dalykas, bet retkarčiais niekam nepakenks. Beje, šią duonelę kepiau ne tik su feta, bet ir su gorgonzola bei lietuvišku varškės sūriu. Mūsų sūdyti varškės sūriai puikiai tinka, ypač tiems, kam nepatinka aštrus fetos skonis.Receptas patikimas, ne kartą išbandytas.

Reikės:

  • 310 ml drungno vandens
  • 7 g sausų mielių
  • 1 arb. š. smulkaus cukraus
  • 450 g miltų
  • 1 arb. š. druskos
  • trupučio alyvuogių aliejaus patepimui
  • 80g džiovintų pomidorų aliejuje (nusunktų ir supjaustytų)
  • 55 g juodųjų alyvuogių be kauliukų (susmulkintų)
  • 50 g minkšto fetos sūrio (sutrupinto)
  • saujos baziliko lapelių (suplėšytų)
  • 1 šaukšto pieno
  • 2 arb. š. sezamo sėklų
Darbo eiga:
1.Į vandenį suberti mieles bei cukrų ir palikti penkioms minutėms, kol suputos.

2.Dideliame dubenyje miltus sumaišyti su druska. Viduryje padaryti duobutę ir į ją supilti mišinį su mielėmis. Maišyti, kol viskas sulips. Tada tešlą perkelti ant miltuotos lentutės ir minkyti 10 minučių, kol tešla taps vientisa ir elastinga. Dubenį, kuriame kildinsime tešlą, patepti aliejumi, į jį įdėti tešlos kamuolį. Apdengti maistine plėvele ir pastatyti šiltoje be skersvėjų vietoje. Kildinti 30 min., ar ilgiau, kol tešla padvigubės.

3. Orkaitę įkaitinti iki 200 C. Paruoši kepimo indą patepant aliejumi, kurio matmenys 20 x 10 cm. Iškilusią tešlą paminkyti 1 - 2 min. Tada tešlą iškočioti  į 30 x 40 cm stačiakampį.


4. Tešlą apibarstyti džiovintais pomidorais, alyvuogėmis, feta bei baziliku.


5. Tešlą susukti į volelį.


6. Jį padalinti į aštuonias lygias dalis.


7. Tešlos ritinėlius perkelti į kepimo indą.


8. Apdengti plėvele ir padėti į šiltą vietą 30 min. kildinimui.
9. Viršų aptepti pienu bei apibarstyti sezamo sėklomis. 10 min. kepti 200 C orkaitėje. Tada sumažinti orkaitės temperatūrą iki 180C ir kepti dar 20 min., kol gražiai parus. Atvėsinti ant grotelių.

Nuoroda, kur radau receptą yra čia


2013 m. sausio 6 d., sekmadienis

Fermentinio sūrio sausainukai


Skanūs, sūrstelėję sausainukai tiems, kas mėgsta sūrį.

Reikės:

110 g minkšto sviesto
220 g tarkuoto fermentinio sūrio (pvz., "Svalia" ar pan.)
480 ml miltų
0,5 a.š. druskos
maždaug 100 ml šalto vandens

1. Į minkštą sviestą įmaišyti tarkuotą sūrį. tada suberti miltus bei druską. Po truputį pilti šaltą vandenį ir suminkyti tešlą. Tešlą padėti į šaldytuvą bent valandai.

2. Orkaitę įkaitinti iki 180 C. Tešlą labai plonai iškočioti, kad būtų 2-3 mm storio. Specialia dantyta sausainių  pjaustykle ar tiesiog peiliu supjaustyti mažais (maždaug 3 cm) kvadratėliais. Sausainius perkelti į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepti 13 - 14 min.



Varškės pyragas

Tai tiesiog tobulas receptas savo paprastumu bei patikimumu. Pyragas negali nepavykti net neturintiems didelių įgūdžių. Tai puikus pasirinkimas, jei nėra noro gaišti daug laiko. Ypač tinka šaltais žiemos vakarais.


Produktai pyrago pagrindui:

  • 120 g minkšto sviesto
  • 120 g cukraus
  • 1 kiaušinis
  • 270 g miltų
  • 0,5 a.š. kepimo miltelių
Varškės masei:
  • 500 g liesos varškės (birios!)
  • 120 g cukraus
  • 1 kiaušinis
  • 100 g minkšto sviesto
  • 2 v.š. kukurūzų krakmolo
  • saujelė cukruotų džiovintų svarainių (nebūtinai)

1. Minkštą sviestą sumaišyti su cukrumi, kol masė taps puri ir vientisa. Įmaišyti kiaušinį. Galiausiai įmaišome miltus, sumaišytus su kepimo milteliais. Suminkyti tešlą ir padėti valandai į šaldytuvą.

2. Įdarui taip pat sviestą išsukame su cukrumi, po to įmaišome kiaušinį, sudedame varškę. Kad masė būtų vientisa ir nesijaustų varškės grūdelių, viską susmulkiname smulkintuvu (blenderiu). Tada -  jei turime ir norime -  įdedame mažais gabaliukais supjaustytų svarainių cukatų. Jie čia labai tinka, suteikdami citrininio rūgštumo.

3. Paruošti 26 cm skersmens kepimo formą. Į ją stambia tarka įtarkuoti daugiau negu pusę tešlos. Ant jos sukratyti varškės masę ir ją gražiai išlyginti. Ant viršaus užtarkuoti likusią tešlą. Šakute ją vienodai paskleisti. Pyragą kepti iki 180 C įkaitintoje orkaitėje maždaug 40 min.